13 Ağustos 2010 Cuma

ÇİZGİSEL ÜZERİNE YORUMLAR...(TAN ORAL)

Tan Oral
   RÇT

   Hekimler sağlık sihirbazı gibidir, hastalıklı şapkalardan sapasağlam tavşanlar çıkarmasını pekiyi bilirler. Mizahçılar da biraz öyledir, nerede ağrılı bir nokta hissetseler, ucu sivri sihirli kalemlerini hemen oraya dokundurmaya yöneltirler.
   Hekimlerin içinde pek çok değerli mizahçı bilirim, belki bu benzerlikle ilgili olarak, belki de kutsal uğraşlarının ağırlığını biraz olsun hafifletebilmek adına, onları mizahın sağaltıcı ortamında neşelerini bulurken görmüşümdür çoğunlukla.
   Mizahın çizgilisi olan karikatür de, doktor reçeteleri gibi biraz kargacık burgacıktır, ama her ikisi de ortak amaçlar taşırlar; neşelenmeyi ve sağlığı yeniden kazandırmak gibi!
   Şimdi sayfaları çevirin ve Dr. Halis Dokgöz’ün çizgili reçetelerine bir göz atın bakalım.
   Haydi geçmiş olsun, sağlıcakla kalın...
   Tan Oral
   Karikatürist

   RT
   The physicians are like magicians, they know how to bring out healthy rabbits from ailing hats. Humorists, just like physicians, touch with their magic pen nibs wherever they perceive a sore spot.
   I know many talented physicians engaged in humor. Most of the time, I see them find joy in the therapeutic environment of humor either due to similarities of humor to their occupation or to find temporary relief from the burden of their holy occupations.
   Cartoon, humor with drawing lines, at times look a little scratchy just as the prescriptions of physicians, however, both have the same mission of enabling the recipient enjoy life and be happy.
   Now you flip through the pages of the book and have a look at prescriptions written by Halis Dokgöz drawn with lines.
   I hope you'll get better soon and enjoy good health and happiness.
   Tan Oral
   Cartoonist

Hiç yorum yok: