BİYOGRAFİ


Prof. Dr. Halis Dokgöz

BİYOGRAFİ

Çorum’da doğdu. 1989 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1999’da İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde Adli Tıp ihtisasını tamamladı. 2000-2004 yıllarında İstanbul Adli Tıp Kurumu 2. İhtisas Kurulunda çalıştı. 2005 yılında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda “Yrd. Doçent”, 2008 yılında “Doçent” ve 2014 yılında “Profesör” oldu. Halen Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Mersin Üniversitesi Çocuk Koruma ve Araştırma Uygulama Merkezi kurucu müdürü olarak görev yapmaktadır.

Adli bilimler alanının hakemli uluslararası dergisi Adli Tıp Bülteni’nin 2013 yılından beri editörlüğünü yürütmektedir. 2019 yılında 52 akademisyenin katkılarıyla yayınlanan ve Türkiye’nin uluslararası textbook nitelikli “Adli Tıp & Adli Bilimler” kitabının,  2020 yılında Türkiye’nin ilk “CSI” kitabı olarak tanımlanan adli olguların bilimsel çözümlemelerini içeren “Olgularla Adli Tıp & Adli Bilimler” kitabının ve 2023 yılında tıp, psikoloji, hukuk, kriminoloji, etik, siber güvenlik gibi alanları kapsayan “Siber Suçlar” kitabının editörlüğünü yaptı.  Ulusal ve uluslararası pek çok makale, araştırma ve kitap bölümleri yayınlanan Dokgöz, çocuk hakları, kadın hakları, şiddet, adli psikiyatri ve tıbbi malpraktis konularında çalışmalarını yoğunlaştırmıştır. Adli tıp ve adli bilimler alanında topluma yönelik yazılı ve görsel medya aracılığı ile programlar ve danışmanlıklar yapmaya ve 221B Polisiye Kültür Dergisi ile Episode Dizi Kültürü Dergisi’nde yazmaya devam ediyor.

Bilimsel çalışmaları yanında karikatürle de uğraşan Dokgöz’ün,  Gırgır, Limon, Çarşaf, Cumhuriyet, Bizim Gazete, Milliyet, Radikal ve Sabah gibi pek çok gazete ve dergide karikatürleri yayınlandı. Düzenli olarak Kılçık, Tıp Dünyası, Sendrom, Hiç, Fesat, Homur, Hekim Forumu, Dünya ve Ekonomi gazetesine çizdi. 2016-2018 yıllarında günlük olarak Hürriyet Gazetesi Çukurova’da Metafor köşesinde karikatürleri yayınlandı. Katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalardan çeşitli ödüller aldı. Çok sayıda kişisel ve karma karikatür sergisi açtı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nce Birgün Gazetesi’nde Metafor isimli köşesinde Aralık 2022-Eylül 2023 tarihleri arasında yayımlanan toplumsal konulu karikatürleri nedeniyle karikatür alanında 2023 yılı Sedat Simavi Ödülü’ne değer görüldü.   Güneşin Girmediği Yere, Çizgisel, Metafor ve Karikatürlerle Çocuk Hakları Sözleşmesi kitapları yayınlandı. Halen BirGün Gazetesi’ne çiziyor. 


BIOGRAPHY
He was born in 1967 in Çorum (Turkey). He graduated from the Medical Faculty of 19 May University in 1989, and graduated from the Forensic Medicine Department of İstanbul Medical Faculty of Istanbul University in 1999. Currently, he is a full-time staff at the Department of Forensic Medicine, at Medical Faculty of Mersin University where he also works as a lecturer (Prof.Dr.).
He has been drawing cartoon since 1985. His first cartoon was published in the “Kılçık” magazine in 1985. His consecutive works were published in the Gırgır, Limon, Çarşaf, Hıbır, Gümgüm, Akrep (Cypro), Hallo (Germany), ArteFacto (Spain) magazines, and Cumhuriyet, Bulvar, Bizim Gazete, Milliyet, BirGün, Radikal, Hürriyet and Sabah newspapers. The artist continued drawing cartoons for Kılçık, Tıp Dünyası, Sendrom, Hiç, Fesat, Homur and Hekim Forumu magazines. His cartoons were published outside of Turkey, in countries such as Germany, Spain, Belgium, Greece, Romania, South Korea, Poland, Iran, Cyprus, Portugal, Kyrgyzstan, Russia, Azerbaijan, India, Serbia, and China. He has entered a number of national and international competitions and was aworded various prizes. He has participated in many joint and group cartoon exhibitions. He had his first personal exhibition in 1991 at the Second Medical Fair in Ankara.  In 1989 his first book “Where the sun doesn't enter” was published. His cartoon books “Lineal” was published in 2010 by Turkish Medical Association press. He draws medical illustrations besides his cartoons. 

iletişim / communication

Hiç yorum yok: